TIPY NA VÝLET

Pěší výlet po naučných stezkách na Hrad Pernštejn

Naučné stezky jsou zaměřeny na sídelní tématiku s hlavním centrem hradem Pernštejnem a s dalším zaměřením na jeho vazby k okolním sídlům s důrazem na historické atraktivity a přírodní zajímavosti.

Na výběr je hned z několika variant, jak k hradu dojít příjemnou procházkou obklopeni zelení. Zkušení turisté mohou zvolit cestu po velkém okruhu dlouhém čtyři kilometry. Méně zdatní se mohou vydat k hradu nejkratší možnou cestou, která kopíruje silnici. Brožuru s mapkou naučných stezek si můžete vyzvednout v turistickém informačním centru čp. 32 – hned u kostela. Jedinečný gotický hrad v mimořádně zachovalém stavu byl základnou pánů z Pernštejna. Původní jednoduchá dispozice hradu se zkomplikovala pozdějšími přestavbami. Pozdně gotická a raně renesanční podoba hradu však už nebyla dotčena dalším přebudováním a je ojedinělým dokladem přeměn středověké pevnosti na luxusnější renesanční sídlo.

Vyrazte na kole za zábavou

Cyklovýlet kolem staveb J. B. Santiniho Vás přivede před Westernové městečko Šiklův mlýn s bohatým letním programem pro každého. Dolní Rožínka se zámkem rodu Mitrovských a lesoparkem nabídne trochu odpočinku a relaxace. A vyznavače adrenalinové zábavy jistě potěší návštěva místního strašidelného zámku Draxmoor.

Zábavní areál a Westernové městečko Šiklův mlýn

Šiklův mlýn je největším přírodním zábavním areálem v České republice. Zažijete zde aktivní zábavu i odpočinek. V areálu na vás čeká celodenní program ve westernovém městečku, relax na koupališti, zvířátka v zooparku a spousta dalších zážitků na připravených atrakcích. Motosport a military offroad areál nabízí adrenalinové sportovní zážitky všem příznivcům motorek, terénních aut, bojových vozidel i bojových sportů, jako je například paintball. Na offroadové dráze a v jejím okolí se pravidelně pořádají závody seriálu Mistrovství České republiky a srazy offroadových nadšenců. Můžete si zde uspořádat i svoji vlastní akci. Jízda v BVP rozproudí krev a upevní morálku všem vyznavačům military stylu. K aktivitě, kterou areál nabízí, patří také na objednávku military paintball, určený pro vyznavače této moderní, dynamické, bojové hry.

Poznejte světově známou Vysočina Arénu zblízka s osvěžte se na Koupališti

Nenáročný okruh vás povede z Nového Města na Moravě směrem ke sportovnímu areálu Vysočina Arena. Pokud máte kromě kočárku i odrostlejší děti na vlastním vozidle, můžete dojít až do Areny na pumptrackovou dráhu, která se u dětí těší velké oblibě. Dále pokračujete k rybníku Koupaliště, kde kromě koupání můžete využít i dětského hřiště a občerstvení. Trasa vede většinou po asfaltových cestách, ostatní části jsou i pro kočár bez potíží sjízdné.

Výhled z Devíti Skal

Nejvyšší vrchol Žďárských vrchů nabízí takřka kruhový výhled do údolí horní Svratky a na rozlehlé lesy hlavního hřebene. Výstup k samotné vyhlídce je nenáročný, není třeba žádného lezeckého vybavení a zvládnou jej i děti. Vyhlídka je oblíbeným sídlem turistů pro svou snadnou dosažitelnost. Ke skalám se dostanete po několika turistických trasách od Křižánek, Herálce nebo od parkoviště Pod Lisovskou skálou vzdáleného necelé 2 km.

Zámek ve Žďáru nad Sázavou.

Žďár nad Sázavou je místem, kde se propojuje živá historie s živou přírodou. Neobyčejně zajímavé dějiny zde psali cisterciáčtí mniši už od 13. století, geniální architekt Jan Blažej Santini Aichel nebo současní majitelé zámku, rodina Kinských. Ti zde v návaznosti na pestrou minulost budují živé, tvořivé a přátelské prostředí. Těšit se můžete na Muzeum Nové generace, komentovanou prohlídku „Po stopách Santiniho“ nebo Barokní galerii, která Vám nabídne umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze.

Pro více tipů a informací navštivte www.korunavysociny.cz.